اشتراک گذاری
تفاوت-پنل-ال-ای-دی-بک-لیت-با-پنل-اسلیم

انواع مختلف پنل LED

پنل های ال ای دی با ایجاد نور یکنواخت و نرم و طراحی ساده و زیبا در بسیاری از کشورها محبوب هستند و به جرات می‌توان ادعا کرد که پنل‌های ال ای دی یکی از بهترین محصولات روشنایی به حساب می‌آیند. از نظر هزینه نورپردازی، پنل های ال ای دی نسبت به لامپ‌های روشنایی سنتی، انرژی کمتری مصرف می‌کنند و هزینه کمتری به دنبال دارند.

پنل های LED در دو نوع پنل بک لیت یا همان پنل بک لیت (Back-Light , BackLit) و پنل اج لایت (Edge-Light) یا همان پنل اسلیم تولید می شوند.پنل LED بک لیت و پنل ال ای دی اسلیم در کیفیت روشنایی، طول عمر ، و تولید طیف رنگی گسترده و متفاوت به یکدیگر شباهت دارند.

گر چه که پنل‌های ال ای دی بک‌لیت و اسلیم با هدف مشترک تولید روشنایی بهتر تولید شده‌اند اما پنل ال ای دی بک لیت و اسلیم از فن‌آوری متفاوتی نسبت به یکدیگر استفاده می‌کنند. اجزای اصلی این پنل های ال ای دی از قابی عمدتا از جنس الومنیوم تشکیل شده است که در لایه ی داخلی آن چیب های SMD و قطعات هدایت کننده نور قرار گرفته است. پنل‌های ال ای دی بک لیت و اسلیم با وجود کم مصرف بودن بسیار کارآمد هستند. با این حال پنل ال ای دی بک لیت در قیاس با پنل های اسلیم از راندمان نوری بهتری برخوردار است و حداقل ۲۵٪ نور بیشتری تولید می‌کند.

به هر حال، اگرچه که پنل‌های ال ای دی مدت زمان کوتاهی است که تولید می‌شوند، اما در بین عموم مردم محبوبیت بالایی برخوردارند ، این پنل‌های ال ای دی تنها جایگزینی برای لامپ معمولی نیستند، بلکه لامپ روشنایی است که تمام ویژگی‌های مورد نیاز از یک منبع روشنایی را ارائه می‌کند.

پنل ال ای دی اسلیم (۶۰ وات)

مقایسه ضخامت پنل بک لیت و پنل اسلیم

ضخامت یکی از شاخصه‌های زیبایی در پنل های ال ای دی است، بنابراین پنل ال ای دی اسلیم با طراحی فوق‌العاده نازک حلال بسیاری از مشکلات طراحی در دنیای روشنایی است. در مقابل پنل های ال ای دی بک لیت ضخیم‌تر هستند. کنجکاو هستیم که بدانیم چه چیزی ضخامت پنل‌های ال ای دی را تعیین می کند؟

محل قرارگیری دیودها در پنل های LED ضخامت پنل را تعیین می کند. پنل LED بک لیت برای ایجاد نور، از چیپ‌های روشنایی SMD که به طور مستقیم و در پشت صفحه انتشار تعبیه شده است استفاده می‌کند. اما منبع نور پنل‌های اسلیم در کناره‌های صفحه انتشار قرار گرفته است به همین دلیل است که دارای ظاهری بسیار نازکتر می‌باشد. شاید حالا متوجه دلیل نامگذاری بک لیت و اج لایت بر روی انواع مختل پنل شده باشید.

پنل های LED بک لیت اکووات ضخامتی در حدود ۳٫۵ سانتی متر دارند و پنل های اسلیم اکووات ضخامتشان در بیشترین حالت ۱٫۵ سانتی متر است.

تفاوت میزان روشنایی بین پنل LED بک لیت و اسلیم چقدر است؟ نور کدام یک باکیفیت‌تر است؟

تفاوت-پنل-ال-ای-دی-بک-لیت-با-پنل-اسلیم-3

میزان روشنایی و البته مهم‌تر از آن کیفیت نورپردازی از ویژگی‌های بسیار مهم در پنل‌های ال ای دی است و نقش مهمی در میزان توانایی این پنل ها ایفا می‌کند. پس از بررسی پنل‌های بسیاری که با تکنولوژی اج لایت تولید شده‌اند، متوجه شده‌ایم که این پنل‌ها نور‌هایی راه راه مانند “گورخر” تولید می‌کنند و باعث تحریف نور می‌شوند. به همین دلیل پنل‌هایی که با تکنولوژی بک لیت تولید می‌شوند طرفداران بیشتری دارند.

پنل LED بک لیت دارای مزایایی در میزان و راندمان روشنایی ارائه شده هستند و می‌توانند و در توان ۶۰ وات به راحتی شار نوری ۶۱۰۰Lm را تولید کنند، اما برای پنل های اسلیم با تکنولوژی اج لایت که با استفاده از عمل انکسار و انعکاس و از طریق نور صفحه راهنما و صفحه بازتاب دهنده، نور تولید می‌کنند، حداکثر شار نوری برای توان مشابه، به حدود ۵۰۰۰ لومن می‌رسد، یعنی ۲۰٪ کمتر. بنابراین در جایگاه مقایسه میزان روشنایی تولید شده توسط این دو مدل پنل، پنل LED بک لیت در مقابل روشنایی پنل های اسلیم، بدون افت کیفیت از عملکرد بهتری برخوردار خواهد بود.

علاوه بر بحث میزان نور تولیدی، کیفیت نور تولید شده توسط پنل های نیز برای افراد مهم است. پنل های ال ای دی بک لیت و اسلیم از نظر کیفیت نور تفاوت قابل ذکر و چشم گیری با یکدیگر ندارند. برای مثال زاویه تابش هر دو مدل پنل بک لیت و اسلیم اکووات ۱۲۰ درجه است شاخص نمود رنگ (CRI) هر دوی آن‌ها بیشتر از ۸۵ است.

میزان گرمای تولیدی پنل ال ای دی بک لیت در مقایسه با پنل LED اسلیم در چه وضعیتی قرار دارد

انتقال گرما یکی از موضوعات مهم در زمینه روشنایی ال ای دی است، خصوصا برای لامپ‌های ال ای دی با قدرت بالاتر، چرا که روشنایی‌هایی که توان مصرفی بالاتری دارند، گرمای بیشتری تولید می‌کنند.

پنل های ال ای دی در مقایسه با انواع دیگر روشنایی های ال ای دی از سطح مقطع بیشتری برخوردارند، که این موضوع باعث می‌شود حرارت به خوبی به بیرون از پنل منتقل شده و خبری از آسیب رسیدن به اجزای آن نباشد. اما نباید به سطح مقطع بزرگ پنل دلخوش بود و بایستی فضای لازم برای گردش هوا و خنک شدن پنل را نیز فراهم کرد. به طور کلی پنل ها طوری طراحی شده اند که انتقال گرما در آن ها بهتر از دیگر چراغ ها صورت میگیرد و اگر نکات لازم را رعایت کنیم، جای نگرانی زیادی از این بابت نیست.

در مقایسه پنل های بک لیت و اسلیم باید بگوییم به دلیل تمرکز دیودها در کناره‌ها برای پنل های اج لایت، تمرکز حرارت نیز بیشتر از پنل های بک لیت است. طی تحقیقاتی و با بررسی ۱۰ مدل گوناگون از پنل های اسلیم و بک لیت، مشخص شد که جنس ال ای دی به کار رفته در فریم پنل و همچنین لایه آلومینیومی پشتی پنل نقش چشم‌گیری در کاهش تمرکز حرارت در پنل ها دارند. ضعف در این موارد موجب می‌شود تا بر عملکرد پنل در طولانی مدت تاثیر منفی گذاشته شود.

کارایی و قیمت : مهم‌ترین فاکتورهای انتخاب پنل LED

برای خیلی از ما فرقی نمی‌کند که پنل ال ای دی بک لیت خریداری کرده باشیم یا اسلیم ، چیزی که انتظار داریم کارایی مناسب، طول عمر بالا و البته قیمتی متناسب با بودجه روشنایی ما است. اینکه هر پنل به ازای هر واتی که مصرف می‌کند ، چقدر نور تولید می‌کند موضوعی است که در بروشور آن نوشته شده است. گاهی اوقات شرایط ما طوری ایجاب می‌کند که مجبور به استفاده از پنل LED اسلیم می‌شویم. در آن صورت باید به سراغ گزینه‌ای برویم که از نظر طول عمر و کیفیت روشنایی (و البته قیمت) سرآمد دیگر گزینه های موجود در بازار باشد.

در جدول زیر به طول خلاصه تفاوت‌های این دو پنل را با هم مقایسه کرده‌ایم:

مشخصاتتفاوت-پنل-ال-ای-دی-بک-لیت-با-پنل-اسلیم-5
پنل ال ای دی بک لیت (۶۰ وات)
تفاوت-پنل-ال-ای-دی-بک-لیت-با-پنل-اسلیم-4
پنل ال ای دی اسلیم (۶۰ وات)
شار نوری (دمای رنگ ۵۷۰۰ کلوین)۶۰۲۸Lm4911Lm
توان مصرفی۵۷٫۳W56.3W
راندمان نوری۱۰۵٫۲Lm/W87.2Lm/W
حداکثر شدت نور۲۱۳۲Cd1748Cd
شاخص نمود رنگ۸۵۸۵
تعداد و نوع LED64pcs 1W 2835 SMD LED4x75pcs 4014 SMD LED
مشخصات ولتاژ و جریان ورودی۱۸۰-۲۶۰VAC, 231mA180-260VAC, 251mA
ضریب توانPF>0.95PF>0.95
ضخامت۳۵mm15mm
وزن محصول۱٫۹Kg2.3Kg

منبع : اکووات (ecowat.ir)

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟