جریان متناوب (AC) و جریان مستقیم (DC) دو نوعِ متفاوت از عبور جریان الکتریسیته یا شار الکتریکی در مدار هستند هر دوی این جریان‌ها برای مصارف دستگاه‌های الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اما تفاوت‌های بسیار زیادی دارند ما نمی‌توانیم دستگاه‌هایی با برق DC را نمی‌توان به پریز AC متصل کرد و این به دلیل تفاوت بین رفتار هر دو نوع برق می‌باشد.

 

ad & dc

جریان متناوب (alternative current)

نوعی از جریان الکتریکی است که اندازهٔ جریان به صورت متناوت تغییر می‌کند بر خلاف جریان مستقیم مقدار جریان ثابت نیست. برقی توسط شرکت‌های تجاری، منازل مسکونی و صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد از نوع جریان متناوب است. جریان AC معمولاً به صورت یک موج سینوسی کامل است که در کاربرد‌های خاص به شکل موج‌های مختلفی (مثلثی یا مربعی) تبدیل شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جریان الکتریکی جریان مستقیم (Direct current)

دارای یک سطح ولتاژ ثابت است و با گذشت زمان تغییر نمی‌کند. تمامی باتری‌ها و پیل‌های الکتریکی جریان مستقیم تولید می‌کنند. همچنین می‌توان با استفاده از یکسوکننده‌ها، جریان متناوب را تا حد زیادی به جریان مستقیم تبدیل کرد.

تفاوت اصلی بین AC و DC در جهت جریان الکتریسیته می‌باشد.

اگر جهت جریان الکتریکی در یک مدار، از طرف قطب مثبت به طرف قطب منفی باشد، این جریان الکتریکی را، جریان مستقیم یا اختصارا DC می‌نامیم، ولی یک جریان متناوب (AC) جریانی است که حرکت الکترون‌ها در آن به شکل خط صاف نیستند.

در مسیر‌های مختلفی حرکت می‌کنند و گاهی مسیر حرکت آن‌ها به سمت جلو بوده که سپس به عقب می‌باشد. جریان متناوب بهترین راه برای انتقال برق به راه‌های دور و فاصله‌های زیاد می‌باشد.

این دو نوع جریان قابل تبدیل به همدیگر هستند. با استفاده از یکسوساز‌ها برق AC به DC تبدیل می‌کنیم وبا استفاده ازاینورتربرق DC به AC تبدیل می‌شود.

 

ad & dc-2

یکی از مهم‌ترین کاربرد‌های جریان برق مستقیم استفاده از آن در فرایند الکترولیز (تجزیه مواد مرکب و هم چنین دست یابی به عناصر سازنده مواد) می‌باشد همچنین در کاربرد‌های کنترلی که به دقت و کنترل بیشتر و توان کم‌تر به برق جریان مستقیم نیاز است.

این درحالی است برق AC توان‌های بالا (موتور‌های الکتریکی) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 


مقالات و محصولات تصادفی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟